Praca kaskadera na planie filmowym – jakie predyspozycje należy mieć, by móc zostać profesjonalistą?

Zawód kaskadera filmowego to ekscytująca, ale i niełatwa specjalizacja. Oczekuje się w niej dużej odwagi oraz stosownych predyspozycji. Zdecydowanie nie każda osoba może pracować jako kaskader. Jakie warunki należy spełniać, by pracować na planie filmowym?

Czym się zajmuje dubler?

Zadaniem kaskadera jest dublowanie aktorów podczas kręcenia niebezpiecznych scen. Jest to zatem zawód dość ryzykowny, ponieważ nie trudno w nim o uraz. Jeżeli zdarzy się wypadek podczas kręcenia filmu, dubler przechodzi przez stosowne procedury przed radą lekarską. Najczęściej należą do niej eksperci z obszaru medycyna pracy. Wrocław, jak i większość miast w Polsce, posiada wiele placówek, oferujących takie usługi.

Kto może zostać kaskaderem?

Ogólnie, by pracować jako dubler, nie oczekuje się aktualnie okazania żadnych certyfikatów, jednak gibkość i dobra kondycja są obowiązkowe w tej profesji. Konieczna jest również głęboka świadomość swojego ciała oraz zdolność odpowiedniego ustawiania go. Ponieważ kaskader dubluje aktorów w rozmaitych trudnych scenach, polecane jest w jego przypadku badanie do pracy na wysokości.

Dubler musi mieć również odpowiednie skłonności natury psychicznej, z racji iż nieustannie jest narażony na niebezpieczeństwo. Stąd też w odniesieniu do tej profesji wskazane są badania psychotechniczne.

Ryzykowny zawód

Nie można zaprzeczyć, że zawód kaskadera związany jest z bardzo dużym niebezpieczeństwem. Naraża się on na różnego typu urazy i wypadki. Często musi również wykazać się umiejętnością opanowania auta w ekstremalnych okolicznościach, stąd też dublerzy są czasami kierowani na badania kierowców. Wrocław, Gdynia, Katowice, Łódź – w tych oraz pozostałych polskich miastach funkcjonują ośrodki, gdzie można je przeprowadzić.
Fach kaskadera zdecydowanie nie jest zatem łatwy. Dla wielu osób które nie potrafią żyć bez adrenaliny, jest to jednakże idealna forma zarabiania na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *