Rzeźba w nowoczesnym wydaniu

Nowoczesna twórczość artystyczna nie boi się wykorzystywania najdziwniejszych tworzyw, zwłaszcza rzeźba. Eksponaty powstają praktycznie ze wszystkiego i w różnorodnych ujęciach. Od standardowych marmurowych lub ceramicznych figur, po wykonane w metalu aranżacje. Asystująca cywilizacjom od wieków forma sztuki ukazuje się we wszelkiej przestrzeni i nie zawsze uosabia tylko dzieła sztuki. W jakich miejscach w powszednim życiu jesteśmy w stanie zauważyć sztukę, chociaż nie pojmujemy tego w ten sposób? Jaki surowiec cechuje tak szerokie funkcjonalności?

Beton architektoniczny, gdyż o nim mowa, jest na różne sposoby użytkowany w wielu pomieszczeniach (beton architektoniczny ma masę zastosowań, o których można dowiedzieć się na stronie producenta, np. modernconcrete.pl. Jego specjalne wartości plastyczne a także wytrzymałościowe dają nie tylko nietuzinkowy wynik ozdobny, lecz również służą praktycznie – zobacz przykładowe realizacje. Przykładem jest beton elewacyjny. Sporo budowli, zwłaszcza z dawnych lat, jest wykańczanych za jego pomocą. Pięknie modelowane elewacje urzekają, a zarazem chronią zabytek przed czynnikami pogodowymi.

Podobne zastosowanie posiada beton dekoracyjny. Mimo iż jest wykorzystywany szczególnie w celu interesującego efektu, ma dodatkowo konkretne właściwości praktyczne. Dla przykładu zastosowany na ścianie w salonie, poprzez swoje właściwości, pozwala dbać o estetyczny wygląd ścian na długo, bez wymogu malowania. Poza tym to nadal beton, więc z „natury” jest wytrzymałym surowcem. Stąd ulokowanie go na ścianie jest w stanie ją dodatkowo podeprzeć.

Nadzwyczaj intrygującym spożytkowaniem są donice z betonu architektonicznego. W sposobach uformowania i barwy praktycznie nie ma przeszkód. Wszystko zależy od pomysłu twórcy i przestrzeni użycia. Notorycznie takie donice dane jest zobaczyć w parkach, obszernych centrach handlowych, czy w ogrodach (Porównaj ceny donic z betonu u producenta). Poza donicami, postacią która wydaje się tak przeciętna, iż nie przykuwa uwagi są płyty betonowe (przykładowo na podjazd). Sposobność wymodelowania rozmaitej faktury zapewnia wielokrotnie intrygujące wyniki, dzięki którym przestrzeń nie prezentuje się zwyczajnie. Ponadto celowo chropowata powierzchnia płyty w pewien sposób stanowi zabezpieczenie – chociażby ośnieżona nie jest tak śliska niczym płaska.

Podsumowując przeznaczenie betonu architektonicznego jest niezmiernie szerokie. Jego obecność sprawia, że przestrzeń miejska, którą i tak wypada wykorzystać, uzyskuje szyk, jednakże nie traci na funkcjonalności. Z drugiej strony nowocześni artyści coraz chętniej wyszukują alternatywy ekspresji, która nie zostanie zamknięta w galeriach. Beton architektoniczny daje im taką okazję.

3 thoughts on “Rzeźba w nowoczesnym wydaniu

  1. Właśnie przygotowuję projekt na aranżację części przestrzeni miejskiej. I mimo lat doświadczenia nie pomyślałem o wykorzystaniu betonu architektonicznego. Dzięki za podpowiedź 🙂

  2. Dopóki nie spróbowałam miałam wątpliwości co do tego materiału. Ale w kuchni sprawdza się naprawdę świetnie. Polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *