Felinoterapia – efektywna terapia dla dzieci

Felinoterapia, tuż obok dogoterapii i hipoterapii, jest jedną z powszechnie wykorzystywanych w naszym kraju metod leczenia, w którym uczestniczą zwierzaki. Bazuje ona na spotkaniach pacjenta z kotem. Z racji tego, że ulubieniec ten cechuje się łagodnym sposobem bycia, a jednocześnie jest niezbyt wymagający, doskonale sprawdza się w terapii, pozytywnie wpływając na całościowy stan fizyczny oraz funkcje poznawcze. Wziąć udział w niej może w zasadzie każdy. Wyjątkiem są persony uczulone na sierść tego gatunku.

Felinoterapia odbywa się na różne sposoby. Za każdym razem jednak metoda jest wybierana jednostkowo tak, żeby skorzystali na niej tak samo pacjenci, jak i samo zwierzę. Sesje terapeutyczne z kotami bazują na ogół na ich dotykaniu, tuleniu, czy wspólnej rozrywce. Czasami podopieczni mogą brać udział w czynnościach pielęgnacyjnych, a także ich karmieniu, co sprzyja adaptacji w nowym środowisku i wspomaga budowanie poczucia osobistej wartości.

Co Twoja pociecha zyskuje, będąc z kotkiem?

Analizy naukowe wielokrotnie dowiodły, że już samo towarzystwo kotków może dawać dzieciom wiele korzyści, nie tylko w zakresie poprawy całościowego nastroju, ale także w kwestii bardziej sprecyzowanych obszarów. Kontakt ze zwierzęciem sprzyja przełamywaniu problemów z porozumiewaniem się, uczy bliskości w relacjach z innymi, a także ogranicza ilość stresu. Z powodu tego, że przekłada się na podniesienie postaw społecznych, felinoterapia polecana jest przede wszystkim dzieciom z upośledzeniem w obszarze ruchu oraz możliwości intelektualnych, w tym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i zespołem Downa.

Felinoterapia daje świetne wyniki w przypadku pacjentów starszych, także z chorobami długotrwałymi. U uczestników zauważono spadek ciśnienia krwi, cofnięcie się stanów depresyjnych, a także wzrost percepcji. Przez to wspomniany rodzaj leczenia coraz częściej można spotkać nie tylko w domach opieki, ale też w szpitalach i w placówkach rewalidacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *