Pokój małego ucznia – jak urządzić?

Rozpoczęła się szkoła – a to oznacza konieczność robienia lekcji i uczenia się w domu materiału. Mały uczeń powinien mieć swój pokój, w którym może go rozpraszał. Jak urządzić takie miejsce? Co powinno się wziąć pod uwagę?

Najważniejsze: biurko

W gruncie rzeczy najfajniej mieszkać w przytulnym pokoju z pasującymi dodatkami – ale najważniejsze, a absolutnym minimum jest poręczne biurko. Ma pasować do wzrostu dziecka, żeby nie przeciążać przesadnie mięśni grzbietu. Na szczęście więcej fabryk mebli oferuje biurka „dorastające” razem z uczniem, które mają regulowaną wysokość nóg. To świetne rozwiązanie na długi czas.

Biurko musi być w dobrym świetle, najlepiej koło okna. Należy przy tym uważać, żeby światło nie było za bardzo silne i było skierowane z z właściwego kierunku: z lewej przy dziecku praworęcznym, natomiast z prawej – przy leworęcznym. Jeśli pod oknem jest zamocowany grzejnik elektryczny lub zwyczajny kaloryfer, sensowniej wybrać niezabudowany model, aby ciepło mogło rozchodzić się po pomieszczeniu. Ale lepiej wtedy ulokować biurko obok.

Zobacz dodatkowo – https://nogen.pl/k/grzejnik-elektryczny-konwektorowy-1000w/

Krzesło biurowe

Skoro biurko już mamy, pora na optymalne siedzisko. Siedzenie także musi być dopasowane do wzrostu dziecka – ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Należy również spojrzeć uważnie na oparcia pod kręgosłup i ręce. Poprawnie dobrane siedzisko to naprawdę ważna kwestia, nie należy tego zaniedbać.

Oświetlenie

Najkorzystniejsze jest zdrowe światło słoneczne. Jednakże powszechnie wiadomo, że w zimowych miesiącach jest ono w zasadzie nierealne, jako że słońce zachodzi przed powrotem do domu. Z tej przyczyny trzeba zakupić lampkę. Najlepiej wybrać taką o regulowanym kącie nachylenia i zimnym świetle – takie sprzyja skupieniu. Sprawdźcie też, czy lampka się nie nagrzewa – w pokoju wystarczający będzie tylko grzejnik elektryczny z nikim poborem energii i nie trzeba innych źródeł grzania. Gorąco bijące z żarówki idealnie w twarzyczkę nie zachęci do nauki.

Doczytaj w wolnej chwili – https://nogen.pl/k/grzejnik-elektryczny-konwektorowy-600w/

O co dodatkowo się zatroszczyć?

Na biurku musi się znaleźć miejsce na przybory do notowania. Dobrze również ustawić w zasięgu ręki półkę na podręczniki i encyklopedie, a także wybrać szufladę na materiały plastyczne. Przydatna jest również tablica magnetyczna na notatki i plan lekcji, a także zajęć pozalekcyjnych. W pokoju warto założyć również wydajne ogrzewanie elektryczne z możliwością regulacji, aby dopasować temperaturę do potrzeb dziecka. Pamiętajmy, że w zbyt ciepłym pomieszczeniu każdy człowiek robi się zmęczony i nie chce się skupić. Nie powinno być również za zimno – wtedy myśli się tylko o dyskomforcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *