Najciekawsi dziecięcy bohaterowie utworów audiowizualnych i literackich

Dzieci w filmach i książkach jako bohaterów pierwszoplanowych na ogół widuje się w tych dziełach, które są stworzone z myślą o najmłodszych widzach. Nie ma w tej regule nic dziwnego – twórcy zazwyczaj pragną, aby widzowie i czytelnicy z lekkim sercem utożsamiali się wraz z protagonistą, natomiast logicznym jest, że dojrzały jegomość prędzej wejdzie emocjonalnie w skórę kogoś z podobnym doświadczeniem życiowym, aniżeli w emocje odkrywającego dopiero rzeczywistość dziecka. Jednakowo jest z najmłodszymi – według nich problemy dojrzałych osób najzwyczajniej w świecie nie będą pociągające tak, jak przeżycia bohaterów w ich wieku o identycznie bujnej wyobraźni.

Naturalnie intrygujących bohaterów dzieci można wymieniać i wymieniać, każdy z nas, posiadający dojście do lektur, mediów czy telewizji, seriali, będzie umiał sam wyselekcjonować swe ukochane dziecięce postaci. Co pokolenie jednakże lista ta będzie miała zupełnie inny wygląd. Osoby starsze uwzględnią Stasia i Nelę z „W pustyni i w puszczy” bądź chłopca z kreskówki „Zaczarowany ołówek”, młodsze pokolenie wymieni chłopca z „Niekończącej się historii” lub postaci z baśni Andersena, natomiast maluchy, które teraz oglądają bajki, z pewnością wymienią dziecięce postaci całkowicie inne, jak na przykład Wioletkę, Słoneczko oraz Klausa z „Serii niefortunnych zdarzeń”, Elsę oraz Annę z „Krainy Lodu” lub „Atomówki”. Niezależnie od wieku wszyscy podziwiali swych ulubionych dziecięcych bohaterów prędzej za dzieciaka, aniżeli w dorosłym życiu.

Bezspornie istnieją wyjątki od zasady, natomiast bohaterowie dziecięcy ukazują się się pierwszoplanowo w filmach czy też literaturze, dedykowanych właściwie tylko dla dojrzałych odbiorców. Tutaj w charakterze przykładów można wyliczyć chociażby Ofelię z „Labiryntu Fauna” bądź chłopca ze „Lśnienia”. Maluchy ukazują się w charakterze głównych bohaterów, aczkolwiek przykładowo w horrorach czy też thrillerach psychologicznych ich celem jest prędzej wzbudzenie trwogi oraz obawy dorosłych odbiorców, utożsamienie się z przestraszonym rodzicem, podkreślenie czystości ofiary sił nadprzyrodzonych, naskakujących na dziecko, czy także zabójcy porywającego je z placu zabaw. Z tej przyczyny dziecko pojawia się w charakterze głównego bohatera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *