Jak w szkole zachęcić uczniów do czytania książek?

Rozwijanie młodzieńczej pasji do czytania w największej mierze zależy od przyzwyczajeń, wyniesionych z domu, jednak również nauczyciele mogą, dzięki różnorakim sposobom, sprawić, że uczeń pokocha literaturę.

Nie stanie się to jednak samo z siebie. Dlatego też wychowawcy powinni okazywać nieustające zainteresowanie tematem, nie tylko w zakresie spisu lektur. Jak szkoła powinna zachęcać do czytania książek?

Przede wszystkim trzeba pokazać uczniom czytanie książek nie jako obowiązek, lecz jako formę rozrywki. Da się to osiągnąć wskutek różnych akcji, przeprowadzanych w szkołach. Niektóre klasy wymyślają zawody na uważne chłonięcie konkretnej lektury, a za dobre zapamiętywanie szczegółów można otrzymać atrakcyjne nagrody.

Innym pomysłem jest wystawa zdjęć o książce, jako temacie przewodnim, przykładowo: „najdziwniejsze miejsce na lekturę” lub „rodzina z książką” lub „ferie i książka”. Następną dobrą inicjatywą jest stworzenie w każdej sali miejsca na półki, które, uzupełnione w powieści przyniesione przez uczniów, staną się skromną biblioteczką grupy. Dzieci, dzięki nim, będą miały możliwość wymieniania się swoimi historyjkami, przyniesionymi z prywatnych zbiorów, a pamiętając ich tekst, będą mogły ze sobą rozmawiać na temat ich ulubionych postaci.

Warto również kojarzyć odrębne zainteresowania uczniów z pojęciem twórczości literackiej. Może niech pan od wf-u podsunie podopiecznym życiorys popularnego piłkarza, niech pan z muzyki poda tytuł jakiejś opowieści o piosenkarce, a plastyczka zaprezentuje uczniom komiks o życiu Pabla Picasso.

Istotne jest również, aby młodzi ludzie skończyli widzieć powieść, jako coś nietykalnego, czego stron nie można ruszać klejącymi dłońmi; jako obiekt, którego nie wolno schować do plecaka, bądź wziąć na podwórko, bo się poplami. Niech dzieci mają ulubione książeczki po prostu przy sobie – jeżeli zniszczenie jakiejś pozycji z wypożyczalni stanie się początkiem zrodzenia się w dziecku uwielbienia do czytania, to bez wątpliwości – warto ponieść tego koszty

One thought on “Jak w szkole zachęcić uczniów do czytania książek?

  1. Myślę, że zachęcać do czytania powinni przede wszystkim rodzice, a nie siedzą przed telewizorami i wtedy dzieci się uczą złych nawyków!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *