Oswajanie maluchów z innymi kulturami – w którym momencie zacząć i jakimi sposobami to robić?

wesołe dzieciŻyjemy w latach, kiedy to poszanowanie innych wydaje się rzeczą nadzwyczaj ważną. Z tej przyczyny powinno się nasze dzieci zachęcać od dzieciństwa do obcowania z odmiennymi kulturami. Jakie są na to metody? W którym momencie zacząć kształcenie w tym zakresie?

Na drugie z tych pytań odpowiedź jest oczywista. Czyli: najwcześniej jak się da. Niewątpliwie żyjemy w latach, kiedy to poszanowanie innych jak i również poprawność polityczna przeobrażają się w parodię samych siebie, więc nie chcemy wychować dzieciaków, jakie bezrefleksyjnie będą powtarzać patetyczne hasła w imię wypaczonych przez XXI wiek idei. Z drugiej strony jednak, tym mocniej niepożądane będzie pielęgnowanie postępowań ksenofobicznych. Dzieci od dzieciństwa powinny wiedzieć, że w zasadzie każda kultura ciągnie ze sobą poszczególne wartości i nie można nikogo krytykować z uwagi na zabarwienie skóry, pochodzenie czy też religię. Z tej przyczyny strońmy od głupkowatych żartów i starajmy się wskazywać pozytywne wartości, osobiście służąc przykładem.

tolerancja od najmłodszych latNajbardziej kształcące w tym zakresie są podróże. Mogą one otwierać oczy nawet i ludziom starszym. Tym bardziej pociecha – pod warunkiem, że wcześnie zacznie podróżować z rodziną oraz poznawać odmienne kultury, istnieje duża możliwość, że wyrośnie na osobę otwartą a także tolerancyjną. Oczywiście szczegółów tego typu wyjazdów pamiętać nie będzie. Mimo to określone zachowania zakorzenią się dogłębnie w mózgu, co bezsprzecznie zaprocentuje w przyszłości.

Rzecz jasna podróże, szczególnie w dalsze regiony naszej planety, nie są tanie, zatem nie każdy może sobie pozwolić, aby tak wychowywać swych wychowanków. Co nie oznacza w żadnym razie, że niczego się nie da zdziałać w życiu codziennym. Można oglądać z pociechami programy edukacyjne, jak również filmy produkowane w innych państwach niż Polska czy USA. Dzieci lubią generalnie patrzeć w ekran telewizora, w związku z tym zamiast oszałamiać je kuriozalnymi bajkami, lepiej powiązać przyjemne z pożytecznym.

gotowanie z dziećmiI wreszcie jeszcze jeden sposób – być może nieco nietypowy, jednak sądzę, że może się świetnie sprawdzić. Pokazujmy wychowankom wartość innych kultur poprzez kulinaria. Nic rzecz jasna nie przebije bigosu, a pizza to danie, jakie przyswoiło się na tyle, że nikt w tej chwili o nim nie rozmyśla w kontekście obcej tradycji. Ale można przecież przygotować cokolwiek chińskiego ewentualnie np. sushi. Sporo jest w końcu blogów, z których można się nauczyć przyrządzania takich potraw. A gotowanie takich, posiłków może być fantastyczną rozrywką dla całej rodziny jak również świetnym sposobem na spędzenie z dzieckiem wartościowych chwil. A jeśli nie mamy czasu lub umiejętności? Tego typu pożywienie wszakże zawsze można zamówić do domu. Sushi przybędzie do nas świeże a także ładnie zapakowane. Może to być „fancy” kolacja, albo codzienny lunch. O ile przyzwyczaimy nasze dzieci do tego typu oryginalnych smaków oraz zbudujemy stosowny kontekst (trochę dopowiemy odnośnie do tradycji czy też pochodzenia dania), zyskamy w dwójnasób.

Zdecydowanie pożądane jest nauczać dzieci tolerancji a także demonstrować, że inne kultury także są fajne. Nie przesadzajmy jednak i nie róbmy wszystkiego w imię poprawności politycznej. Ale tolerancja jak również szacunek do innych to w XXI stuleciu jedna z ważniejszych cech charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *