Gadżety edukacyjne

gadżety w edukacjiBył taki krótki moment, kiedy to można było pomyśleć, że postęp technologiczny się zatrzymał. Teraz już wiemy, że nic z tego. Coraz to nowe odkrycia, powszechna dostępność smartfonów, liczne gadżety, o jakich nam się kiedyś nie śniło. Ale zamiast pisać tu o oczywistościach, przedstawię Wam kilka przydatnych gadżetów, o których istnieniu albo poszczególnych funkcjach zapewne nie wiedzieliście, a można je doskonale wykorzystać w kształceniu młodych ludzi.

Edukacyjne klocki lego

Edukacja przy wykorzystaniu klocków Lego? Marzenie z dzieciństwa.

Któż z nas nie uwielbiał bawić się klockami lego? Niestety w moim dzieciństwie oferta w Polsce nie była jeszcze tak rozbudowana, a i bardziej wypasione zestawy były poza zasięgiem finansowym rodziców. Klocki Lego dalej są drogie, ale zarobki Polaków wyższe. A i pojawił się szereg nowych możliwości, do kupienia są doskonałe zestawy edukacyjne. Na wyróżnienie zasługują między innymi Lego Mindstorms EV3. Te pomoce naukowe przeznaczone są dla młodych ludzi, którzy mają zacięcie techniczne i lubią łączyć naukę z edukacją. Sprawdzą się w szkole, ale też mogą posłużyć za doskonały prezent. Dla młodszych dzieci przeznaczona jest natomiast seria Lego WeDo. Pomaga lepiej zrozumieć świat i zmusza do kreatywnego myślenia. Zdecydowanie zestawy Lego Mindstorms EV3 i Lego WeDo są godne polecenia.

Tablice i monitory interaktywne

tablica interaktywna

Z tablicą interaktywną już żadna lekcja nie musi być nudna.

To również jedno z moich ostatnich odkryć. Czasy szkoły kojarzą się z fajnymi przerwami i nudnymi lekcjami, które z reguły prowadzone były przy użyciu tablicy i kredy. Wydarzeniem było doświadczenie na chemii czy też lekcja informatyki. Okazuje się, że XXI wiek przyniósł rewolucję również w tym zakresie. Tablice interaktywne sterowane są za pomocą dotyku, najczęściej można je połączyć z komputerem, a także można na nich malować specjalnymi rysikami. Urządzenie tego typu sprawia, że lekcja w szkole już nigdy nie musi być nudna, jak również pozwala przyciągnąć uwagę dzieci, które przyzwyczajone są przecież do technologii i odbierania wielu bodźców jednocześnie. Tablice interaktywne sprzedawane są często w zestawie z projektorem, a monitory mają czasem wbudowany komputer, co jeszcze bardziej usprawnia pracę.

Wirtualna rzeczywistość

wirtualna rzeczywistość w szkole

Czy wirtualna rzeczywistość zacznie być wykorzystywana także w szkole?

Escape roomy, paintball czy laser tag są w Polsce coraz powszechniejsze i pewnie każdy z Was przynajmniej w jednej z tych zabaw uczestniczył. Ostatnio jednak powstała w moim mieście nowa forma rozrywki oparta na virtual reality. O co chodzi? Sprawa prosta – zbieramy grupę znajomych, płacimy niespecjalnie wygórowaną cenę i przez 20 minut strzelamy wspólnie do zombiaków broniąc fabryki przed ich natarciem. Zabawa przednia i wrażenie, że jednego dnia spełniły się marzenia z dzieciństwa, a filmy science fiction stały się rzeczywistością. Poszukajcie, może u Was w mieście, też jest coś takiego. Aż czekać, jak wirtualna rzeczywistość zostanie wykorzystana również w edukacji.

Jeśli znacie jakieś inne ciekawe rozwiązania, które można wykorzystać w szkolnictwie, albo po prostu dla zwykłej rozrywki – dajcie znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *