Jak nauczyć dziecko ładnie mówić i pisać

Jeżeli chcemy żeby nasze dziecko ładnie się wysławiało i pisało bez błędów ortograficznych, jest na to łatwy sposób. Wystarczy, że od małego będziemy czytać dziecku książki. Jest to bardzo prosta, ale też bardzo skuteczna metoda.

Kiedy czytamy dziecku od małego, to osłuchuje się ono z różnymi wyrazami, które później jest mu łatwiej wymówić. Uczy się też znaczenia konkretnych wyrazów. Dzięki temu dzieci, którym rodzice regularnie czytają szybciej i płynniej zaczynają mówić niż dzieci, które nie miały styczności z książkami. Warto więc, chociażby na dobranoc czytać dzieciom jakieś bajki, dzięki temu też wzmacniamy więź rodzic – dziecko.

Dzieci, którym rodzice dużo czytali, szybciej też same uczą się czytać. Dzięki temu z kolei poprawiają swoją ortografię, ponieważ wiele wyrazów powtarza się w książkach (np. który) więc łatwiej jest dzieciom później przestrzegać zasad ortografii, a pisownię niektórych wyrazów mają już zakodowaną. Taka mała rzecz, a przynosi tyle pozytywów w rozwoju naszych dzieci. Warto więc zaszczepiać w nich chęć do czytania.

One thought on “Jak nauczyć dziecko ładnie mówić i pisać

  1. Moim zdaniem dobrym sposobem na pomoc w nauce pisania są ćwiczenia interaktywne. Dzieci przez zabawę kreatywnie uczą się , sama korzystam z materiałów na platformie zdobywcy wiedzy pl . Za dobrze wykonane zadania dostaje się diamenty i odznaki co zachęca o nauki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *