Epoki w sztuce i oświacie – barok i renesans

Sztuka teraźniejsza jest stylem, który pobiera inspiracje z wieków ubiegłych. Wielu artystów swoje prace bazuje na wybitnych stwórcach takich jak na przykład Picasso. Dyspozycje jakie daje obecna technika oraz rozwój technologii komputerowej zezwalają stworzyć dzieła na miarę wybitnych twórców.

Trzeba niemniej jednak pamiętać, że sztuka i szczegóły przejawu ludzkiego poczucia interesująca to nie tylko czasy współczesne – to w zasadzie historia i poprzednie okresy.

Sztuka baroku

Sztuka barokowa przypada na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze oznaki. Rzym stał się miejscem, w jakim miejscu zaczęli przyjeżdżać wybitni malarze oraz rzeźbiarze. Barok to czas w którym sztuka była mocno powiązana z Kościołem. Ujawniała ona założenia ruchu katolickiego, a również walkę z protestantyzmem. Sztuka barokowa charakteryzuje się dramatem połączonym w jeden zespół wraz z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a również muzyką.
Taki efekt można na przykład zobaczyć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce wykorzystywało się detale kolumn, frontonów, lub łuków. Ich łagodne skrzywienia sprawiały obraz dynamizmu, ruchu oraz nieszczęścia. Jednym z najbardziej znanych osób sztuki kwiecistej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to artysta malarz, jaki swą twórczością zajmował się do 1606 roku. Mimo kłopotliwego życia jakie posiadał, konstruował on bajeczne dzieła, pełne tragizmu i uczuć. Do jego przykładowych obrazów przystają: „Powołanie św. Mateusza” oraz „Nawrócenie św. Pawła”. Artysta malarz ten wykorzystywał w swoich dziełach postury sztampowych ludzi, prezentując ich autentyczność.

Renesans

Sztuka renesansu narodziła się we Włoszech. Znamionowały ją detale antyczne, klonowane zamierzchłe style, jakie były inspiracją dla stwórców. Nawet jego rola stała się ważna oraz przydatna. Twórca stał się jednostką, jaka miała duże pole do popisu, żeby zmienić oblicze kultury, w następstwie tego ceniono go za to. Zalążek sztuki renesansu przypada na wiek XV. Przejawem jego piękna była harmonia oraz prostota. Niezwykle prędko się ona rozwinęła, bo ludzie bogaci chętnie kupowali jej dzieła pozwalając na wzrost renomy tej dyscypliny kultury. Najpopularniejszą figurą rozwoju malarstwa był Leonardo da Vinci, świetny twórca i inteligentny filozof. To on wpisał do obrazu postaci układ symetryczny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są znane na całym świecie.

Najogromniejszy wpływ na sztukę renesansową mieli oprócz Leonarda da Vinci także Michał Anioł oraz Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi projektanci czasu renesansu. Muzyka także była rozwinięta w ówczesnym okresie. Zasłynęli w niej Jannequin i Marenzio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *