Tradycyjny papier czy e-booki – czyli jak zmienia się czytelnictwo

Książki odchodzą powoli do lamusa. Regularnie spada poziom czytelnictwa wśród społeczeństwa. Przeciętny Polak czyta średnio zaledwie 1-2 pozycji w ciągu roku. Jedynie niektórzy z nas czytują cyklicznie. Zatem jakie są plusy czytania? Z jakiego powodu należy sięgać po książki?

Najważniejsze – czytanie pobudza wyobraźnię. Świat przedstawiony w książkach, opisy dotyczące lokalizacji, postaci – to wszystkie te sfery – w którym poruszamy nasz umysł to wyobrażenia sobie konkretnych obrazów. W zwykłej codzienności – mamy możliwość nagle być nad morzem, obserwować losy bohaterów odysei kosmicznych czy tropić mordercę. Dzięki temu doświadczamy także wachlarz emocji.

Po kolejne – książka wzbogaca nasz słownik, dzięki czemu jesteśmy w stanie korzystać z większego zasobu wyrażeń. To bardzo wartościowa rzecz – może być przydatna np. zawodowo. Książka umacnia również naszą pamięć i koncentrację. Może ułatwić kreatywne rozwiązywanie do problemów.

Dodatkowo poszerza horyzonty postrzegania świata. Gdy czytamy – często trafiamy na definicje, z jakimi dotychczas nie mieliśmy do czynienia. Nie chodzi tu nawet o pozycje naukowe. Popularna książka fabularna – może przybliżyć nam historię, geografię, czy zupełnie nowe spojrzenie w różnych dziedzinach.

Zmienił się także sektor czytelniczy. W księgarniach prezentuje się spora ilość pozycji napisanych poprzez osoby zupełnie nie związane z literaturą. I choć powoduje to obniżenie jakości branży wydawniczej – z drugiej promowanie takich wydań zachęca społeczeństwo do czytelnictwa. A to jest całkiem dobry aspekt.

Jaka jest inna opcja? Coraz więcej osób sięga po audiobooki i e-booki. Wraz z rozwojem sieci wzrosła ich wszechobecność. Nie jest to jednakże to samo. I choć rozszerza horyzonty i rozwija spostrzegawczość – owszem – jednak ciągle to nie to samo co dotykanie i zapach papieru….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *