Spis lektur w szkole – czy jest dopasowany do dzisiejszej rzeczywistości?

Dla osób, które nie lubią czytać, pisanie sprawdzianów z zadanych książek, albo choćby omawianie ich na lekcjach polskiego w podstawówce, bywało naprawdę mordęgą. Z kolei od tych, którzy lubią dobrą lekturę od zawsze, rzadko da się dowiedzieć, że do książek przekonały ich książki ze spisu lektur. Zazwyczaj to lektury czytane głośno w domu inspirują dzieci do dalszego sięgania po kolejne baśnie samodzielnie. Czy w takiej sytuacji rozpiska lektur w szkole jest najzwyczajniej w świecie od dawna niedostosowana do XXI wieku? Czy książki ze spisu powinny wyłącznie inspirować do lektury oraz sprawiać przyjemność maluchom?

Sąd, że zbiór książek szkolnych zdaje się być kiepsko dostosowany, jest w stanie wydać każdy. Jednak, jeżeli się nad tym namyślić oraz spośród tej ogromnej liczby cudownych dzieł wybrać na przykład 20 publikacji, nagle to okazuje się wcale nie takie łatwe. Czy też dzieciaki powinny studiować wyłącznie współczesną literaturę? To wątpliwe, ponieważ by dowiedzieć się czegoś na temat przeszłości literatury, o dawnych obyczajach, o innych stylach pisania aniżeli te, z jakimi ma się do czynienia na co dzień, młodzi ludzie powinni sięgać po klasykę literatury, dzieła polskich oraz cudzoziemskich pisarzy, określanych jako mistrzów.

Spis książek szkolnych nigdy nie stanie się perfekcyjny. Ma on spełniać zbyt wiele potrzeb oraz osiągać własnym wyglądem zbyt dużo zamiarów. Niech więc pozostanie niezmieniony, trochę staroświecki, trochę za kłopotliwy dla dzieci z wlepionymi oczami każdego dnia w bajki w telewizji, zaś nie w rozdziały książek. Czy zachęci to dzieci do literatury? Takie nie jest tego główne przeznaczenie, choć bezspornie odnajdziemy na liście lektur także takie książki, po które sięga się z przyjemnością. Pozwólmy na to, by książki po pierwsze edukowały dzieciaki szerszego postrzegania prozy i poezji, postrzegania jej nie jak nudny obowiązek, ale jak naukę przebiegu dziejów. Fascynację literaturą oraz chęć lektury powinno się kształtować w dzieciach prywatnie, natomiast lektura ma raczej kojarzyć się z domową atmosferą, odpoczynkiem, zaś nie ze stresem i sprawdzianami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *