Symbolika śmierci w książkach oraz w malarstwie

Mroczny żniwiarz śledzi starania bohaterów w poezji i prozie od dawna. Ma się z nią do czynienia w Biblii, w twórczości poetów wszystkich czasów. Kwestia: „co jest po przekroczeniu granicy między życiem a śmiercią?” cały czas zastanawia ludzkość. W przeróżnych kulturach stworzono rozmaite sposoby grzebania zmarłych. Jedni zamienieni w proch rozrzucani są po planecie, inni grzebani przez usługi pogrzebowe w okolicach miejsca zamieszkania. W Chinach są zwisające trumny, w innym miejscu ze skremowanych ciał przygotowuje się ozdoby, inne zmarłe osoby po prostu zostawia się na wolnym powietrzu i umożliwia ptakom ich zeżarcie.

Odczytując bajki z dawnych czasów i różnorodnych krajów ma się możliwość dowiedzieć się niesamowicie dużo na przykład o metodach kremacji. Śmierć pojawia się wszędzie w literaturze, choćby w bajkach dziecięcych. Przeważnie przedstawiana jest jako coś niechcianego, koniecznego i okrutnego, a pochówek bohaterów wiąże się ze smutkiem.

Skoro sen wieczny istnieje w egzystencji wszystkich ludzi, wydaje się być problemem istniejącym i istotnym również w prozie i poezji. W związku z tym obrzędy, związane z pochówkiem również nie wydają się być mniej ważne. Pisarz, chcąc oddać całkiem pewny nastrój pewnych czasów, najczęściej winien przekazywać fakty, przede wszystkim jeśli pisze się o tradycjach pochówku swoich bohaterów, w szczególności postaci rzeczywistych. Bo czyż czytanie o faraonach grzebanych na przykład po katolicku na cmentarzach, zamiast w piramidach mogłoby być autorytatywne dla czytającego? Czyż zakłady pogrzebowe zbudowane na Islandii w czasach Wędrówki Ludów, kiedy przecież swoich zmarłych puszczali na łódkach w morze sprawiałoby realistyczne wrażenie?

W Polsce, jeśli mieszka się w większej miejscowości, jest się względnie przyzwyczajonym do widywania usług pochówkowych, zobacz tutaj, ustawionych w witrynach trumienek albo urn, dlatego że zakładów tego typu otwartych zdaje się być co niemiara, zaś rywalizacja na rynku bez ustanku rośnie. Zakłady pogrzebowe zabierają ciało zmarłego stąd, gdzie umarł, przyszykowują je do ceremonii kremacji i pochówku – więcej informacji. W każdym jednak miejscu na ziemi przebieg kremacji prezentuje się całkiem inaczej, a na przykład twórczość pisarska, oprócz przeżyć postaci, daje wgląd w obrzędy pogrzebowe, kultywowane w konkretnej kulturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *