To potwierdzone! 1 września 2017 roku w w podstwówkach będzie nowa podstawa nauczania

Rozporządzenie zostało podpisane przez minister edukacji Annę Zalewską. Wg jej opinii odmienna podstawa programowa jest na czasie. W tym samym momencie pochyla się w kierunku przeszłości a także historii.

Podstawa szkolna to ogół informacji, które winny zostać przekazywane dziecku z podstawówki na danym etapie nauki w podstawówce. Z zastosowaniem nowego programu wiąże się wymóg skompletowania nowych, odpowiednich podręczników. Nauczyciel zobowiązany będzie do realizacji treści znajdujących się w rozporządzeniu.

Co ciekawe, uczniowie już w klasach 1-3 muszą uczyć się podstaw programowania. To bez wątpienia wielki krok naprzód i ten krok zwiększy możliwości przyszłych absolwentów na znalezienie pracy. Spory nacisk ma być położony również na nauki ścisłe. W podstawie nauczania nie obędzie się bez podstaw gry w szachy.

Przed końcem czerwca 2017 roku wszyscy pracownicy oświaty mają zostać przeszkoleni z nowej podstawy nauczania. Na razie omawiana podstawa szkolna dotyczy tylko podstawówki, nie tyczy się szkoły gimnazjalnej. Jest to zapis ogólny, wskazujący główny kurs edukacji. Za konkretny program nauczania wciąż będzie odpowiedzialny nauczyciel.

Z przeciwnego bieguna dobiegają finiszu prace nad zapisami rozporządzeń tyczących się ogólnych planów szkolnictwa. Zgodnie z odmienną reformą nauczania zmianie ulegnie struktura szkół. Gimnazja znikną z powierzchni ziemi, a dotychczasowi gimnazjaliści czas będą spędzać jak wcześniej w ośmioletnich szkołach podstawowych. Gimnazja będą całkowicie usunięte, zastopowany będzie nabór.

Według opinii fachowców zmiany są potrzebne, jednak nie koniecznie idą w dobrym kierunku. Stwierdzają, że pozbycie się szkół gimnazjalnych niczego nie zmieni. Inni natomiast stwierdzają, że usunięcie szkół gimnazjalnych przyczyni się do odpowiedniego rozwoju uczniów.

Partia opozycji PO zawnioskowała o wotum nieufności. Wniosek został jednak odrzucony. Posłowie PO zapowiadają, że zbadają przygotowania do reformy oraz ich dokładny przebieg.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *